Laravel Dersleri

23.3.2016 18:07:11 tarihinde uzaktankurs yazdı.

En popüler PHP MVC altyapısı olan Laravel ile uygulama geliştirmeyi öğrenebilirsiniz

 

En popüler PHP MVC altyapılarından birisi olan Laravel ile siz de çok kısa sürede uygulamalar geliştirebilirsiniz. Laravel kursumuz ile ister özel ders olarak ister video dersler aracılığıyla siz de hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Laravel, diğer popüler altyapılarında olduğu gibi MVC tasarım desenini kullanmaktadır. MVC ile Model, View ve Controller yapıları birbirinden ayrılarak programlama yapılmaktadır.

Laravel, ücretsiz, açık kaynak bir PHP web uygulama iskeletidir. Laravel'in kaynak kodlarına GitHub sitesi üzerinden bakabilir ve duruma göre katkıda bulunabilirsiniz.
 
Laravel'in Genel Özellikleri
 • Composer sayesinde hem iskelet bağımsız hem de laravel'e özgü yazılmış paketlerin kullanımına imkan verir.
 • Eloquent ORM kullanımı basit ve kullanışlı bir ActiveRecord mimari deseni uygulamasıdır. Veritabanındaki her bir tabloya karşılık gelen bir model sınıfı bulunur. Bu sınıf kullanılarak oluşturulan nesneler ile akıcı arabirim (fluent interface) kullanılarak sorgular oluşturulabilir.
 • Yüksek kabiliyetli rota (route) tanımları ile bağlantılar programatik olarak oluşturulur. Rotalara isim vermek ya da rotaya cevap veren controller ve action tanımları ile programatik olarak URL oluşturmak mümkündür. Böylece SEO ya da diğer ihtiyaçlar nedeniyle gereken URL değişikliklerinin projenin genelinde kullanılan linklerde otomatik olarak görülmesini mümkün kılar.
 • Güçlü blade şablon dili ile MVC mimari deseninin View (V) kısmına çözüm sağlanır. View için blade kullanmak mecburi değildir, öntanımlı olarak PHP dilinin kendisi de bir şablon dili olarak tercih edilebilir.
 • İçerisinde kimlik doğrulama (authentication) ile ilgili hazır yapı bulunmaktadır. Yapı aktif hale getirildiği zaman yetkilendirmenin yanı sıra e-posta onaylama, "şifremi unuttum" özelliği gibi ihtiyaçlar için başlangıç dosyaları otomatik oluşturulur.
 • XSRF güvenlik açığı için hazır çözümü bulunmaktadır.
 • Migration ve data seeder özellikleri ile veritabanı şeması versiyonlaması ve otomatik veri girişi imkanı sağlamaktadır.
 • Yüksek I/O gerektiren ya da uzun süren işler için queue kütüphanesine sahiptir.
 • Arka planda ya da komut satırı üzerinden çalışması gereken programlar için altyapı sağlamaktadır.
 • Çoklu dil desteği bulunmaktadır.
 • Popüler SwiftMailer kütüphanesi üzerine kurulu e-posta gönderim kütüphanesi mevcuttur.

 

Genel olarak bakıldığında Laravel ile her türlü projenizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Takıldığınız noktalarda internette yer alan kaynaklardan yardım alabilir ve zamanla uzmanlaşabilirsiniz.

Laravel Kursumuzu almadan önce PHP Temel ve PHP İleri kurslarını almanız size daha faydalı olacaktır.

laravelframeworkphpmvcmodelviewcontrollerdatabaselaravel derslerilaravel

Yorumlar